BABA-
játszócsoport
Bővebben…
ÚJ Program
ajánló
Nők és fiatal lányok esélyegyenlősége
21. századi női szerepkörök
A téma fontossága
A projekt rendezvényein számos esetben találkoztunk közvetlenül, vagy közvetve azzal a problémával, hogy a mai fiatal lányok és fiatal anyukák több szerepben szeretnének egyidejűleg 100%-
Ezen e-
A tanácsadások tapasztalatai alapján számos nő számára jelentett megkönnyebbülést az alábbi e-
A két véglet közötti egyensúly megtalálása azonban mindig egyéni döntés!
Tartalomjegyzék
Női szerepkörök a történelem során
Egyes feltételezések szerint az ősközösségi társadalomban a nő többé-
-
-
-
-
-
-
A nők iskoláztatása és társadalmi karrierlehetőségei a 20. század
első felében
Az 1868-
A tanítónői pálya a húszas-
A nőknek a kenyérkereső pályák felé való törekvését és pályaválasztását a kor mentalitásának megfelelően az is befolyásolta, hogy a tradicionális nőkép egyik fontos eleme gyermeknevelés. A tanítónői foglalkozás így közel állt ehhez a képhez, és könnyebben elfogadható volt a hagyományos értékrendet valló családok számára is.
Női szerepek a két világháború között
A háborús évek során átértékelődött a tradicionális női szerep, jelentősen növekedtek a társadalmi életben a nők szabadságfokai. A férfiakkal egyenlő értékű munkát végző nők, főként az ápolónők népszerűsége alapokat teremtett a női önállóság és egyenjogúság elismerésének.
A háborúban részt vevő szinte valamennyi országra jellemző volt, hogy munkába álló nőkre a férfiak úgy tekintettek, mint akik csak átmeneti ideig vesznek részt a munka világában.
Magyarországon a forradalom eszméivel rokonszenvező nők sokszor öltözködésükkel és viselkedésükkel tudatosan hangsúlyozni kívánták egyenjogúságukat: cigarettáztak, rövid hajat viseltek, átvették a férfias magatartásformákat.
Nők szerepe a II. világháború után
A harmincas évektől a negyvenes évek végéig lassan, majd 1980-
Ezzel párhuzamosan 1949-
Női munkavállalás a 20. Században
Az általános európai trendek mellett, a kor sajátos viszonyai álltak a női munkavállalás változásának hátterében. A szocialista rendszernek köszönhetően a nők tömegesen kényszerültek munkavállalásra. 1949-
Az eltartottak arányának és számának a csökkenését a szocialista korszak első évtizedeit meghatározó erőltetett iparosítás mellett a jövedelemszerzési kényszer és a demográfiai magatartásváltozás egyaránt befolyásolta.
A befejezett felsőfokú végzettséggel rendelkezők száma és nemek szerinti megoszlása 1941-
Magyarországon 17000 nőnek volt befejezett felsőfokú végzettsége 1949-
Háztartás a 20. Században
A KSH adatai alapján a nők növekvő munkába állásának volt az eredménye, hogy a nők esetében a munkaidő 204 percről 245 percre emelkedett. Ezzel párhuzamosan a nők háztartási munkára fordított ideje 1963 és 1977 között 336 percről 260 percre csökkent. A nők a főzésre, fűtésre, mosásra, vízhordásra fordított időből takarítottak meg, amit a háztartások gépesítése, a közműhálózat (víz, gáz) fejlődése tett lehetővé.
1962-
Forrás: Valuch T.
Női szerepfelfogás változások
Az ötvenes-
A 20. század végére a női önkép jelentősen megváltozott. Már nem tekintették elsődleges és kizárólag feladatuknak a házastársi, anyai és háztartási feladataikat. A nők számára önmegvalósításra, társadalmi érvényesülésére, karrierépítésükre helyeződött át a hangsúly.
Gazdasági vezetők (1993)
Néhány érdekes adat a 20. század végéről:
-
-
A gazdasági eliten belül 1993-
1.) Ezen szegmensek adminisztratív szervezeteiben erőteljes feminizálódás jellemző. Azokon a területeken van nagyobb esélyük a nőknek a vezetővé válásra, ahol az alkalmazottak döntő többsége nő. A vezető pozíciókba bejutó nőknek tehát általában női versenytársakkal kellett megküzdeniük, másrészt pedig túlnyomórészt női beosztottakat kell irányítaniuk.
2.) Ezen szegmensek igényelték átlagon felül a közgazdász képzettséget, és a nők már pályájuk elején ebbe az irányba terelődtek. Igen sok mai női felsőszintű gazdasági vezető kezdte a pályáját a Magyar Nemzeti Bankban vagy a Pénzügyminisztériumban.
Női szerepek napjainkban
Napjainkra megváltoztak a nők szerepei. A nők ma már jóval képzettebbek, függetlenebbek, mint akár húsz-
Ebből következik, hogy sokkal törekvőbbek, önállóbbak, határozottabbak, mint régebben voltak. Ez jellemző rájuk akkor is, ha nem a munkájukban betöltött szerepről beszélünk, hanem a gyereknevelésről, a háztartás vezetéséről. A gondoskodás továbbra is megmaradt a női szerep egyik fontos részeként, a mai a modern nő a családjával éppúgy foglalkozik, otthont teremt, biztonságot ad, mint a korábbi időkben.
Szerepváltozások
Háztartási munkamegosztás:
Nem rendszeres, de előfordul a hagyományos házasságban is.
A „besegítés” nem minősül igazi munkamegosztásnak, munkamegosztás a háztartási feladatok állandóan és megállapodás szerint oszlanak meg a nők és férfiak között.
Szülői szerepek cseréje:
A legtöbb férfiak nehezen megy, hiszen a közvélemény szerint nincs érzékük a gyerekneveléshez. Az anyák munkába való visszamenetele mégis megköveteli az apáktól, hogy ugyanannyit foglalkozzanak a gyerekekkel.
Foglalkozási vagy kenyérkereső szerepek cseréje:
Bár a kenyérkereső szerepben csere nem történt. A mai átlagos háztartásban a nők keresete jelentősen hozzájárul a megfelelő életszínvonal biztosításához a családban.
Szendvicsgeneráció
A 50-
Ők azok, akik egyidőben gondoskodnak a gyerekeikről és idős szüleikről is.
Manapság az egyetemi tanulmányokat folytatott fiatalok rászorulnak a szülői támogatásra, viszont szüleiknek a saját, idős szüleiket is támogatniuk kell.
Megfigyelhető, hogy a szendvics-
Új női csoportok napjainkban
-
-
-
-
-
-
Nők a vállalati vezetőtestületekben és irányításban Magyarországon
A magyar munkaerőpiacra is a vertikális szegregáció jellemző: a szervezetek alsó szintjein azonos arányban vannak jelen a férfiak és a nők, a szervezetben való felemelkedés a nők számára sokkal nehezebb, mint a férfiak számára.
Ennek ellenére léteznek ellenpéldák is a valóságban: A 2008-
A női jelenlét a legnagyobb vállalatok körében 4,3% volt, a kisebb vállalatok esetében azonban a korábbinál magasabb számokat találunk. A nők tehát nullához közelítő eséllyel rendelkeznek akkor, amikor a legnagyobb cégek igazgatótanácsi pozícióiról van szó, és ugyanez a helyzet, ha az igazgatótanács elnöki posztját nézzük.
Programok, díjak a nők számára
„a női kíválóságok elismerése jegyében”
Richter Aranyanyu
Évente kutatnak fel és mutatnak be olyan nőket, akik mindannyiunk számára példaképekké válhatnak munkájuk és emberségük miatt egyaránt. Ők azok az orvosok, pedagógusok, egészségügyi és szociális területen dolgozó nők, akik ritkán vannak rivaldafényben, mégis a háttérben végzett, nélkülözhetetlen munkájukkal talán a legtöbbet teszik a társadalom egészéért.
A díj kiválóan ötvözi a női értékeket és a nők munkában elért eredményeit.
Nők a Tudományban Kiválósági Díj
Az elismerést olyan fiatal kutatónők nyerhetik el, akik kiemelkedő teljesítményt mutatnak fel szakterületükön, emellett:
aktív részesei a hazai tudományos életnek
készek részt vállalni a természettudományos és műszaki pályák népszerűsítéséből a fiatal diáklányok körében.
A díjat 2013-
Kezdeményezések a nők számára
GYES, GYED melletti munkavégzés
-
-
-
Családbarát Munkahely Pályázat
A pályázat értelmében az alábbi témakörök kerülnek az egyes munkahelyek esetében monitorozásra:
1. Munkaidő
2. Képzés
3. GYES, GYED, GYET utáni visszatérés a munka világába
4. Gyermekintézmények
5. Munkavállalói juttatások
6. Munkahelyi biztonság
A díj hét éves története során több mint négyszáz pályaművet regisztráltak, de ezek közt akad olyan szervezet, amely többször is beadta a pályázatát.
Családbarát munkahelyek, azaz a nők számára is
ideális munkahelyek
még ha utána vissza is kell menni dolgozni.
Kezdeményezések a nők számára
Bölcsődék
2017-
2017-
Munkahelyi bölcsődék létrehozására külön pályázat kerül kiírásra.
Tanácsadásokon felmerült problémák
Nők és fiatal lányok helyzetének, társadalmi egyenlőségének javítása, kompetenciafejlesztése szükségességét a pályaválasztással kapcsolatosan felmerülő gondok, illetve a mai fiatalok felé közvetített társadalmi elvárások indokolják.
A Projektünk keretein belül a témához kapcsolódóan számos tanácsadást és kiscsoportos foglalkozást tartottunk.
A Points of You technikával játékosan lehet kezelni az aktuális problémákat, a képek, illetve szavak beindítják mindkét agyféltekét, így járulva hozzá a megoldások kreatív megtalálásához.
Az alábbi példák a tanácsadásokon és kiscsoportos foglalkozásokon merültek fel:
1. Ha egy fiatal lány céltudatosan halad a választott hivatása felé és mindent megtesz azok eléréséért, mit a biztosíték arra, hogy sikeres lesz a hivatásában?
A Points of you gyakorlat során elolvasott történet és az azt követő beszélgetés kapcsán megfogalmazódott, hogy mennyire fontos a hit önmagunkban, abban, hogy mi irányítjuk saját életünket, s a változtatás lehetősége mindig adott számunkra. Változás képességét pedig meg is kell tartatunk magunkban. Az elmúlt 100 év fejlődése (a női szerepek tekintetében is) számos lehetőséget biztosít a mai fiatalok számára is.
2. Egy másik tanácsadás során a fiatal lány szorongását beszéltük meg a jövőjével kapcsolatban. Kérdésként a következőt fogalmazta meg: családalapítás vagy továbbtanulás?
A projekt során önfejlesztő tréningeket is tartottunk pályakezdő kisgyermeknevelők számára. A téma szükségességét a látókörünkben dolgozó fiatalok fogalmazták meg, mely szerint gondot okoz számukra a munkában való kiteljesedés, illetve a felelősségvállalás a kisgyermekek mindennapi gondozásával, nevelésével kapcsolatban. A fiatalok arra keresték a válaszokat, hogy milyen módon tudja megoldani a beilleszkedéssel járó vélt vagy valós konfliktusait, illetve a próbaidő kapcsán érzett szorongásainak oldását.
A téma részletes átbeszélését követően a fiatalok számára is megfogalmazása került, hogy nem választani kell a két terület között, hanem az egyensúlyi pontot megtalálni. Túlterheltség esetén pedig fontos az időnkénti /rendszeres a relaxáció, kellemes zene hallgatása, illetve rendszeres testmozgás.
3. Egy alkalommal a diszkrimináció témája merült fel női esélyegyenlőségi témájú tanácsadáson. Kérdés volt a munkahelyen felmerülő diszkrimináció kezelése.
Javaslatként szerepel, hogy nyíltan beszéljen erről mindenki a munkatársaival, munkáltatóval, hogy miért érzi magát megkülönböztetve. Amennyiben nem tud együttműködni, forduljon munkavédelmi szakemberhez, vagy az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz.
VÉDŐHÁLÓ A CSALÁDOKÉRT
REMÉLJÜK HASZNOS TALÁLTA E-
KÉRDÉSEIT, ÉSZREVÉTELEIT FELTEHETI:
mazsolavedohalo@gmail.com
EFOP-